Metal Factory - Brussels metal radio broadcast
Mission Playlist Interviews Team Contact Links Facebook
 

Listen to the previous Metal Factory shows on Mixcloud

 

September

16 25 years of Magasin 4 (Chelsea + 164 Speedpunk + The Dirty Scums)   @ Magasin 4 (Brussels)
Glenn Hughes + Phil Campbell and the Bastard Sons   @ Het Depot (Leuven)
17 Acres + Parting Gift + Captives   @ JC Bouckenborgh (Antwerpen)
Helmet   @ Trix (Antwerpen)
18 Helmet   @ Muziekodroom (Hasselt)
19 Blue Ruin + Les Vîs Scançons + Suicides de Lapins   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Gūtara Kyō + Pink Room   @ The Pit's (Kortrijk)
25 years of Magasin 4 (The Cosmic Dead + Rainbow Grave + Bonnacons of Doom)   @ Magasin 4 (Brussels)
Toxic Shock + Pressure Pact + Sons of Disaster + On Fire   @ Recyclart (Molenbeek)
20 Between the Buried and Me   @ Trix (Antwerpen)
Blind Illusion + Fusion Bomb   @ Negasonic (Aalst)
Breakingmind + The Dead Cardinals + Bombay Jacks + Ehtseman   @ L'Os à Moëlle (Schaerbeek)
Crackups + Penus + F*cking Angry + Mitraille   @ Music City (Antwerpen)
Deafcon + Dorothea (Doro tribute)   @ Full Moon (Torhout)
Laura's Birthday Bash! (Dirty Fingers + Embrace Your Punishment + Brutal Sphincter + Better Be Dead + Face the Truth)   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Ethereal Darkness + Tensor   @ Den Drummer (Gent)
Hexa Mera + Lay On Hands + Pyron   @ JH De Faar (Denderhautem)
Jo Burt + Gallows Pole (Led Zeppelin tribute)   @ Canal 10 (Hautrage)
Tarah Who? + Belua + Eyes of Demoniah + Yur Mum   @ Club B52 (Eernegem)
21 10 Rogue   @ Skulls (Geel)
Alice Cooper + Black Stone Cherry   @ Forest National (Brussels)
25 years of Magasin 4 (Bad Breeding + Crowd of Chairs + Adolina + Missiles of October)   @ Magasin 4 (Brussels)
Rock in Gembloux Festival 2019 (Fallcie + Drakkar + Exuviated + Forsaken Crown + Modern Messiah + Insomnia + Vathya)   @ L'After (Gembloux)
Officium Triste release show (Officium Triste + Pantheïst + Isenordal)   @ AMUZ (Antwerpen)
Metal for the Lost (Rejected + Albert's Bastards + Iron Born + Chalice + Lethal Injury)   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Schizophrenia + Incinerate + Fusion Bomb + Adversor   @ The Rocking Bull (Antwerpen)
This Is Not Yours + Better Be Dead + Breakingmind   @ Titans Club (Lens)
Trespass   @ Negasonic (Aalst)
Turpentine Valley + The Lotus Tree   @ Club B52 (Eernegem)
22 Necrobiotic + Warshipper + In Obscurity Revealed   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Shark Attack + Worst Doubt + Violent Minds + Escape + Mindwar   @ JC Asteroïde (Maasmechelen)
Welcome to Holyland + Adversor + Growing Horns + Onrust + Dog Tired   @ Ragnarok Live Club (Bree)
24 Angelic Upstarts + This Means War + Midnight Tattoo   @ Cinema (Aalst)
Overkill + Destruction + Flotsam and Jetsam + Rezet   @ Trix (Antwerpen)
25 Sleep Token   @ Trix (Antwerpen)
Tuscoma   @ Kinky Star (Gent)
Vouna + Tyrant's Kall   @ The Pit's (Kortrijk)
26 Antidemon + Freakings   @ Ragnarok Live Club (Bree)
Clench Your Fist + Exemption + Coroners + …   @ L'Équinoxe (Tournai)
Lingua Ignota + Kollaps + Nytt Land + Xavier Kruth & Crooniek   @ Centre Tour à Plomb (Brussels)
Euroblast Festival 15 (Toundra + Soulsplitter + Mobius + Styx)   @ Essigfabrik (Köln germany)
Brutality over Charleroi (XavlegbmaofffassssitimiwoamndutroabcwapwaeiippohfffX + Stillbirth + Placenta Powerfist + Obsolete Incarnation)   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
27 DCA + Desperate + Putrefying Carnage + Vermin   @ JH De Schakel (Woluwe-Saint-Lambert)
Feelament + Downhills   @ The Rocking Bull (Antwerpen)
Fretless + Shangain Guns   @ Club B52 (Eernegem)
Memoriam + Sepiroth + Exoto   @ Elpee Café (Deinze)
Nile + Hate Eternal + Vitriol + Omophagia   @ Lotto Expo Club (Mons)
Smash Your Privilege Festival 2019 - Warm-up (Teethgrinder + Grist + Haut & Court + Filthcult)   @ La Zone (Liège)
Euroblast Festival 15 (The Hirsch Effekt + Dead Letter Circus + Kadinja + Uneven Structure + Klone + Siamese + Valis Ablaze + Verderver + Atlas + Wheel + Votum + Anima Tempo + Azure + Sunbeam Overdrive + Kim Beneath Circus)   @ Essigfabrik (Köln germany)
Toledo Steel + Violent Sin   @ Titans Club (Lens)
28 BE Acoustic (Austin Lunn + Andy Marshall + Don Anderson + Aerial Ruin + Kathrine Shephard)   @ AMUZ (Antwerpen)
Euroblast Festival 15 (Between the Buried and Me + VOLA + Sleep Token + Ghost Iris + Shokran + Strains + 22 + Head With Wings + Arch Echo + Rendezvous Point + Cold Night for Alligators + Sunless Dawn + Aphyxion + Odd Palace)   @ Essigfabrik (Köln germany)
Limburg Hardcore Fest 2019 (Cro-Mags + Red Death + Slope + Mindwar + Hometown Crew + Steele Justice + Failed State + Rigged + Diss Guy + One Step at a Time + …)   @ JC Hal P (Tongeren)
Cult of Scarecrow + Svarthart   @ The Rocking Bull (Antwerpen)
Smash Your Privilege Festival 2019 (Fuck the Facts + MooM + Convulsions + Controlled Existence + Gewoon Fucking Raggen + Anachronism + Disuse + Derisoire + Violent Encounter)   @ The Other Side Live (Peer)
Gagged + Lustrous + Kuar Nhial   @ JH 't Klokhuis (Hamme)
Devils Rock for an Angel (Hängarhead + Lord Volture + Hexa Mera + Crossplane + Xaon + Beyond the Labyrinth + Vanaheim + Anwynn + Oceans Burning + Primal Creation)   @ OC in 't Riet (Zillebeke)
Misþyrming + Darvaza + Vortex of End + Cult of Erinyes   @ Atelier 210 (Brussels)
Splendidula + The Agreement + Hootka + Left Eye Perspective   @ JOC de Nartist (Temse)
29 Euroblast Festival 15 (Car Bomb + Voyager + Betraying the Martyrs + Tides From Nebula + The HAARP Machine + Thrailkill + Wings Denied + Tides of Man + Special Providence + Shrezzers + Hypophora + Frostbitt + Controversial + Rémi Gallego + ...)   @ Essigfabrik (Köln germany)
Libido Challenge + Crusade   @ Ragnarok Live Club (Bree)
25 years of Magasin 4 (Ufomammut + Suma)   @ Magasin 4 (Brussels)
30 Godless + Divide + Raven Throne   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Implore + Head of the Baptist   @ De Witte Non (Hasselt)
Sulphur Aeon + Chapel of Disease + Hamelin   @ Het Bos (Antwerpen)
 

October

02 Anima Tempo   @ Titans Club (Lens)
Emma Ruth Rundle + Fvnerals   @ Botanique (Brussels)
25 years of Magasin 4 (Monolord + Firebreather)   @ Magasin 4 (Brussels)
William Fowler Collins + Nebulosa   @ The Pit's (Kortrijk)
03 25 years of Magasin 4 (Acid Mothers Temple + VHS From Space)   @ Magasin 4 (Brussels)
Evil Invaders DVD release show (Evil Invaders)   @ Muziekodroom (Hasselt)
Feelament + Burn the Flags   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Kickstart Friday + The Jokers   @ The Rocking Bull (Antwerpen)
Snake Tongue + Contradisanti + Frustrerad   @ Music City (Antwerpen)
04 Bullseye + From the Heart + Fleischwolf + Ninetynine   @ The Rocking Bull (Antwerpen)
Daughters   @ Trix (Antwerpen)
Deafheaven + Touché Amoré + Portrayal of Guilt   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Emma Ruth Rundle + Fvnerals   @ Cactus Muziekcentrum (Brugge)
Entheogen   @ Kinky Star (Gent)
Feelament + Alwaid + Powerstone   @ Club B52 (Eernegem)
Grey Walls + Lesser God + Distel   @ Music City (Antwerpen)
Hegemone + Kuar Nhial + Mound   @ Café Charlatan (Gent)
Mucus + Boris Viande + Gummo + Insane Order + HaïXkicK   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Consouling Sounds Presents "24h Deep Listening" (Some Became Hollow Tubes + Ashtoreth + Barst + The Very Very Danger + Of Blood and Mercury + …)   @ Gent
Street Soldier + Broken Humanity + Getting Even + Scourge   @ Le Garage Creative Music (Liège)
Eristic Fest #19 (The Guardians + Goddog)   @ Chez Zelle (Louvain-la-Neuve)
05 Heathen Assault 2019 (Ancient Rites + Humanitas Error Est + Sekhmet + Sator Malus + Provectus)   @ Odin's Place (Lierde)
Crashdiët + The Cruel Intentions + Highride   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Crux Tenebris   @ Elpee Café (Deinze)
Dadabovic + Behind Bars + Last Breath Messiah + Downhills + Vathya   @ Canal 10 (Hautrage)
Headbanger Tour III (Ianwill + Blow Up + Desdemonia + Primal Creation)   @ Titans Club (Lens)
Fleshcarved release party (Inferum + Fleshcarved + Abacination + Limbo)   @ The Other Side Live (Peer)
Byrrrh Bang III (Jodie Faster + On Fire + Freddie and the Vangrails + The Permanentz + Instructor + Cosmic Monarch + Inglorious Castar + …)   @ Byrrrh and Skate (Brussels)
Lifesick + Soul Grip + Avast   @ Kavka Oudaan (Antwerpen)
Rivers of Nihil + Black Crown Initiate + Møl + Orbit Culture   @ Trix (Antwerpen)
Seven Sisters + Amulet   @ Ragnarok Live Club (Bree)
Splendidula + Huracán + Ingrina + Woodoom   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Strife + Risk It! + Slope + One Step at a Time   @ Cinema (Aalst)
On the Rag VI - Benefit for Jinwar Rojava (Warfare + Hetze + Asbak + Mary and The Breakups + Verpest + Matrak Attakk + Organes Frits-Man)   @ HTH (Liège)
Wound Collector   @ Skulls (Geel)
06 Airforce   @ The Rocking Bull (Antwerpen)
Bullet + Rebel's End + WildHeart   @ South of Heaven (Bilzen)
HateSphere + Diabolical + Except One + Tyron   @ Belvédère (Namur)
Kollaps   @ Kinky Star (Gent)
Mucus + Unsu + Gummo + Insane Order   @ Titans Club (Lens)
Portrayal of Guilt + Vonnis + Hamers   @ Den Bristol (Gent)
Static-X + Wednesday 13 + Soil + Dope   @ Trix (Antwerpen)
08 Goat Semen + …   @ Elpee Café (Deinze)
Sniper 66 + High Society + Nope   @ Music City (Antwerpen)
09 Alcatrazz (feat. Graham Bonnet)   @ Zik-Zak (Ittre)
Heinous + SxOxTxEx + Parasite Circus   @ Music City (Antwerpen)
10 AMFest 2019 (Daughters + Foscor)   @ Fabra i Coats (Barcelona spain)
Lethvm + Every Stranger Looks Like You   @ Botanique (Brussels)
Occvlta + Veiled + …   @ Music City (Antwerpen)
Pestpocken + Obscene Revenge + Defused   @ Péniche la Légia (Liège)
Weapon UK   @ The Rocking Bull (Antwerpen)
11 A Burial at Sea + Valley   @ Rock Classic (Brussels)
FemME (Female Metal Event) (Ancient Bards + Cartagena + Sin7Sins + Sleeping Romance + Vetrar Draugurinn + …)   @ The Box (Hilvarenbeek netherlands)
25 years of Magasin 4 (Banane Métalik + Blatoidea + Corbillard)   @ Magasin 4 (Brussels)
Scandinavia Death Fest (Benediction + Demilich + Demonical + Interment + Purtenance + Rippikoulu + Sorcery + Unanimated + Wombbath)   @ Stockholm sweden
Bloody Heels + WildHeart + Plastic Tears   @ Elpee Café (Deinze)
Cygnus Atratus + Eyes of Demoniah   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
AMFest 2019 (Deafheaven + Touché Amoré + Tides From Nebula + Tides of Man + Bo Ningen + Brutus + Daniel Blumberg + Lume! + Portrayal of Guilt + Falç de Metzinera)   @ Fabra i Coats (Barcelona spain)
Dog Eat Dog + Waltari + Fights & Fires   @ Trix (Antwerpen)
Imperia + Scarved   @ Zik-Zak (Ittre)
In the Woods… + Ereb Altor + Isole + Shores of Null   @ De Casino (Sint-Niklaas)
Nemost + Monolyth + Serenius + Felo de Se   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Suasion "Stardust" release party (Suasion + Atmospheres + Boskat)   @ L'Entrepôt (Arlon)
Vandal X + Quietus + Keep It Deep   @ La Zone (Liège)
Weapon UK   @ Ragnarok Live Club (Bree)
Your Highness   @ Hangar 27 (Edegem)
12 Tougher Than Nails Fest #4 (1 Step at a Time + Mark My Way + Pushed Too Far + Here Stands a Hero + Redemption Denied + …)   @ JH Babylon (Westmalle)
Alteri + Raw Peace + Haemers + No Sun Rises + Killed by Hippies   @ Den Bristol (Gent)
Amplifest 2019 (Amenra + Author & Punisher + Birds in Row + Bliss Signal + Candura + Daughters + Deafheaven + Emma Ruth Rundle + Gaerea + Ingrina + Inter Arma + JK Flesh + Nadja + Pelican + Portrayal of Guilt + Some Became Hollow Tubes + Touché Amoré + …)   @ Hard Club (Porto portugal)
FemME (Female Metal Event) (Breaking the Silent + Enemy Inside + Imperia + Serpentyne + Skarlett Riot + Sleeping Sun + …)   @ The Box (Hilvarenbeek netherlands)
Cult of Scarecrow + Hunter   @ Jean de la Moutarde (Zele)
Die My Demon + Dirty Fingers + Face the Truth + Smokebomb   @ MJ ACJ "La Broc" (Charleroi)
Scandinavia Death Fest (Dismember + Birdflesh + Centinex + Death Toll 80k + Entrails + General Surgery + Iron Lamb + Martyrdöd + Massgrav + Nuclear Assault + Putrid Vision + Rotten Sound + Sarcasm + Soils of Fate + Toxaemia + Undergang)   @ Stockholm sweden
Decennium Celebration (Exuviated + Lethvm + Infected + Swallow Earth + Zombeat + …)   @ Maison des Jeunes (Marche-en-Famenne)
Music for the Oceans (Hell City + Signs of Algorithm + Speed Queen + Another Now)   @ Het Entrepot (Brugge)
My Lament + Ethereal Darkness + Tensor + Téras   @ Club B52 (Eernegem)
Neverlight Horizon + Pestifer + Excavated + Absolutus + Cold Veins   @ Le Garage Creative Music (Liège)
The 2nd Belgian Punk Contest album release (The Sillycons + Mitraille + The Bombsite Kids + Slovenians)   @ JH De Schakel (Woluwe-Saint-Lambert)
Vonnis + xViciousx + Hamers   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
AMFest 2019 (Zeal & Ardor + Pelican + 12Twelve + The Album Leaf + Cocaine Piss + Nerobambola + Los Sara Fontán + JJOS + Myôboku + Punta Laberinto.)   @ Fabra i Coats (Barcelona spain)
13 AMFest 2019 (Alcest + Lisabö + Ainara LeGardon + Puput)   @ Fabra i Coats (Barcelona spain)
FemME (Female Metal Event) (Maiden United + …)   @ The Box (Hilvarenbeek netherlands)
Amplifest 2019   @ Hard Club (Porto portugal)
14 Spectral Wound + Afsky   @ The Pit's (Kortrijk)
Street Sects + Trepaneringsritualen   @ Botanique (Brussels)
15 American Hitmen   @ Titans Club (Lens)
Kee Marcello   @ Ragnarok Live Club (Bree)
Spectral Wound + Afsky + Sons of a Wanted Man   @ Music City (Antwerpen)
Storm of Sedition + Vonnis + Frustrerad   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
16 Airbourne   @ Trix (Antwerpen)
As I Lay Dying + Unearth + Chelsea Grin + Fit for a King   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Storm of Sedition + Avorte   @ The Pit's (Kortrijk)
17 Rise of the Northstar + Hacktivist + Afterlife   @ De Klinker (Aarschot)
Stained Blood + Coroners + Better Be Dead   @ L'Embuscade (Tournai)
18 De Kroone - 20 jaar Amenra (Amenra + Özgür Baba)   @ Sint-Franciscuskerk (Menen)
Evil or Die Fest 2019 (Arkangel + Backfire! + Hoods + Knuckledust + Hangman's Chair + Stab + Brutality Will Prevail + Mindwar)   @ Zaal Kerelsplein (Roeselare)
Kassogtha + Except One + Sunwalter + Tensor   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
25 years of Magasin 4 (Moe + Gagged + Excellente Attitude)   @ Magasin 4 (Brussels)
Pūrpura + Meander   @ Rock Classic (Brussels)
Sacrilege   @ Ragnarok Live Club (Bree)
Desertfest 2019 (Zeal & Ardor + Truckfighters + The Obsessed + Nebula + Yatra + Sunnata + Monomyth + Black Moon Circle + Temple Fang + Swan Valley Heights)   @ Trix (Antwerpen)
19 De Kroone - 20 jaar Amenra (Amenra + Özgür Baba)   @ Sint-Franciscuskerk (Menen)
Astodan + Ashtoreth + Splendidula   @ Club B52 (Eernegem)
Brutality Will Prevail + Signs of Algorithm + Bear + Oddism + Kiss the Goat + Dawnbreath + Face the Truth   @ Primitive Music (Fléron)
Metal Gates Festival 2019 (Dark Tranquillity + Taake + A Pale Horse Named Death + Dagoba + Ancient + Antimatter + Hamferð + Clouds + Taine + Officium Triste + Marche Funèbre + Descend Into Despair + Pilgrimage + Molybaron + …)   @ Quantic Club (Bucharest romania)
LOUD evening (Des Yeux + Hybridism)   @ Reflektor (Liège)
25 years of Magasin 4 (Discharge + Visions of War + Netra)   @ Magasin 4 (Brussels)
Night Fest Metal X (Endstille + Saor + Winterfylleth + Imperium Dekadenz + Ultha + 1914 + Wyatt E. + Lethvm + …)   @ L'Entrepôt (Arlon)
Evil or Die Fest 2019 (Fleshgod Apocalypse + HateSphere + Evil Invaders + Carnation + Slaughter Messiah + Guilty as Charged + At the Front + Deafcon + Solitude Within + Flatchet Creed)   @ Zaal Kerelsplein (Roeselare)
Hangman's Chair + My Diligence   @ Zik-Zak (Ittre)
The Difference + Cult of Scarecrow   @ Oemtata (Ertvelde)
Toxic Shock + Haemers + Immigrants + Saint Ruckus   @ JH Eenders (Halle)
Desertfest 2019 (Ty Segall & The Freedom Band + Pelican + Bongripper + Church of Misery + Inter Arma + Dopelord + Crowhurst + Fireball Ministry + Lo-Pan + The Admiral Sir Cloudesley Shovell + Steak + Elephant Tree + Crayon Sun + Ruff Majik + 30,000 Monkies + Grotto + Rrrags + Bismut)   @ Trix (Antwerpen)
20 De Kroone - 20 jaar Amenra (Amenra + Lingua Ignota + Johan Tahon)   @ Leile-Eiland (Menen)
Desertfest 2019 (Sleep + Eyehategod + Toundra + Lord Dying + Big Business + ASG + Monkey3 + Black Pyramid + Sixes + Un + Crypt Trip + High Reeper + Fire Down Below + The Progerians + Vonnis + Sâver + Ungraven + Lucy in Blue)   @ Trix (Antwerpen)
Metal Gates Festival 2019   @ Quantic Club (Bucharest romania)
21 25 years of Magasin 4 (Conan + UN + Sixes)   @ Magasin 4 (Brussels)
22 Gorecrusher (Gutalax + Spasm + Guineapig + Brutal Sphincter)   @ Cinema (Aalst)
Killswitch Engage   @ Ancienne Belgique (Brussels)
23 Conjurer + Earth Moves + Armed for Apocalypse   @ La Zone (Liège)
The Struts + King Nun   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
24 Traumatomy + Paediatrician + Barricade + Disfigurement of Flesh   @ Music City (Antwerpen)
25 Ancient Rites + Sabathan + Pox   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Annihilator + …   @ Biebob (Vosselaar)
Hardcore Oktober Fest (Harlekin + Coldstare + Ammo + Smokebomb)   @ Café Den Zot (Gent)
La Muerte + The Progerians + Des Yeux   @ L'Entrepôt (Arlon)
Moonreich + Mortis Mutilati + Soul Dissolution   @ JH De Schakel (Woluwe-Saint-Lambert)
Negator + Hats Barn + Excruciate 666 + Der Rote Milan   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Phantom Winter + Lethvm + Depravation + Kiss the Goat   @ La Zone (Liège)
Satan + Drakkar + Existance   @ South of Heaven (Bilzen)
Spheres + Last Breath Messiah + No Sucks's   @ Titans Club (Lens)
Black Earth Festival 2019 (Trepaningsritualen + Hemelbestormer + Phantom Winter + Toner Low + Wyatt E. + Grim Van Doom + Five the Hierophant + Hate & Merda + The Fifth Alliance + Grey Aura + Von Stroheim + Project Nefast + …)   @ Utrecht netherlands
26 Ancient Rites + Sabathan + Pox   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Black Mirrors + The Velvet + Wess   @ L'Entrepôt (Arlon)
StaalHart Metalfest (Dyscordia + Toxic Shock + FireForce + Incinerate + Guilty as Charged)   @ Evenementenhal (Antwerpen)
Gutter + Gagged + Grin + Plague Thirteen   @ Villa Bota (Brugge)
In Arkadia + Tankrust + Blow Up + Trauma   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Komah + Signs of Algorithm + Insomnia + Forsaken Crown + Vathya   @ Titans Club (Lens)
Michael Bormann's Jaded Hard + Creye + DeVicious   @ Ragnarok Live Club (Bree)
25 years of Magasin 4 (Ox + Cosmic Monarch + Rope & Bones + Let It Kill You)   @ Magasin 4 (Brussels)
Cathubodua "Continuum" release party (Thurisaz + Cathubodua + Insanity Reigns Supreme + Solitude Within)   @ JC De Klinker (Aarschot)
Turpentine Valley + Luchtbegrafenis   @ Rock Café (Leuven)
Wolvennest + Soul Grip + Splendidula + Pothamus   @ JK Paddestoel (Groot-Bijgaarden)
xViciousx + Surge of Fury + Balboa + Scourge + Rimshot   @ La Zone (Liège)
Black Earth Festival 2019   @ Utrecht netherlands
27 Brothers Till We Die + Fatal Move + …   @ JC Bouckenborgh (Merksem)
Nitrogods + Psychopunch + Maxxwell   @ De Klinker (Aarschot)
Black Earth Festival 2019   @ Utrecht netherlands
29 Ecstatic Vision + A Supernaut + Psilocibina   @ Bunker (Brussels)
Perturbator + The Algorithm   @ Trix (Antwerpen)
30 Mars Red Sky + My Diligence   @ Halles de Schaerbeek (Brussels)
Moonspell + Rotting Christ + …   @ Trix (Antwerpen)
31 Arkangel + Instructor + Raw Peace + LD-50   @ Cobra Jaune (Brussels)
Machine Head   @ Forest National (Brussels)
Mars Red Sky + Von Detta   @ 4AD (Diksmuide)
Halloween party (The Dali Thundering Concept + Hybridism + Attack the Hero + Adverse 96 + King Fu)   @ L'Entrepôt (Arlon)
Vacant + Dekonstrukt + Krake   @ HTH (Liège)
 

November

01 Being as an Ocean + Novelists + Afterlife   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
The Sound of Revolution 2019 (Bouncing Souls + Youth of Today + Shelter + No Turning Back + GBH + Outburst + …)   @ Klokgebouw (Eindhoven netherlands)
Dagoba   @ Reflektor (Liège)
Eclipse + Junkyard Drive   @ Biebob (Vosselaar)
Ingested + Within Destruction   @ JC Bouckenborgh (Merksem)
King Hiss release party (King Hiss + Arson + …)   @ De Kreun (Kortrijk)
King Witch + Harbour of Souls + Tough Titty   @ Music City (Antwerpen)
Life of Agony + Doyle + Evolution Empire   @ De Mast (Torhout)
No Zodiac + Blood for Betrayal + Horned + Desperate + Fatal Move + FreeHowling   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Uli Jon Roth   @ Zik-Zak (Ittre)
02 Tremplin Durbuy Rock Festival (Aktarum (hors concours) + Burn the Flags + Droit Divin + Hayenheim + Nephtys)   @ Zik-Zak (Ittre)
Masters of Grind 2019 (Cattle Decapitation + Besta + Rectal Smegma + Suffering Quota + Prostitute Disfigurement + Fukpig + General Surgery + Agathocles + Wound Collector + Brodequin + Serrabulho + Birdflesh + No One Gets Out Alive + Hideous Divinity + Volière + …)   @ De Casino (Sint-Niklaas)
Cradle of Filth + Enthroned + Stab + In Clover + Terre   @ Het Entrepot (Brugge)
Masturbaters of Grind (Discokiller + Zalm + Assur + De Blenders + Scümbag Saurus)   @ JC Den Eglantier (Berchem)
25 years of Magasin 4 (UK Subs + Frau Blücher and the Drünken Horses)   @ Magasin 4 (Brussels)
The Sound of Revolution 2019   @ Klokgebouw (Eindhoven netherlands)
03 Sunless Rise + Catalyst + Last Breath Messiah   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
04 Volbeat + Baroness + Danko Jones   @ Sportpaleis (Antwerpen)
05 Kalpa + Mavro Gala + Infekcja + Cause of Divorce   @ HTH (Liège)
Tanith   @ Ragnarok Live Club (Bree)
Terror + Cro-Mags "JM" + Lions Law + Jesus Piece   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
06 Coldside + …   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Imperial Triumphant + Soul Grip + Rope & Bones   @ La Zone (Liège)
Opeth + The Vintage Caravan   @ Ancienne Belgique (Brussels)
07 Blaze Bayley feat. Chris Appleton (unplugged) + Luke Appleton   @ JH Asgaard (Sint-Amandsberg)
25 years of Magasin 4 (Dub Trio + Garcimore)   @ Magasin 4 (Brussels)
Hella Rebelliön + Sons of Disaster + GRZLY   @ Music City (Antwerpen)
Leprous + The Ocean + Port Noir   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
Partisan   @ Kinky Star (Gent)
Sick of It All + Comeback Kid + Cancer Bats   @ Trix (Antwerpen)
Thrice + Refused   @ Ancienne Belgique (Brussels)
08 Avenger + Flatchet Creed   @ Titans Club (Lens)
Birthdeath Metal Party (Carnation + Exuviated + Pestifer + Resistance + Excavated)   @ La Laiterie (Tohogne)
Hella Rebelliön + Sons of Disaster   @ Negasonic (Aalst)
Luxuria de Lilith   @ Rock Classic (Brussels)
Vice   @ Ragnarok Live Club (Bree)
09 Tremplin Durbuy Rock Festival (Aktarum (hors concours) + Ethereal Darkness + Insomnia + Sercati + Squidhead)   @ La Laiterie (Tohogne)
Prince Bishop Festival (Antillectual + Heavy Heart + Corbillard + Radio 911 + St. Plaster + Chump + You Nervous? + Adverse 96)   @ Liège
Breakingmind + Through the Void   @ Rock Classic (Brussels)
Blood Upon the Castle (Debauchery + Balgeroth + Antropomorphia + Exoto + Pestifer + Tales of Blood + Felo de Se)   @ Avouerie (Anthisnes)
Frank Carter & The Rattlesnakes + Kid Kapichi   @ Trix (Antwerpen)
Herbstschatten + Sober Truth + Kuar Nhial + Mutant Christ   @ Club B52 (Eernegem)
K-Lizeüm "Libère le Bizarre" release party (K-Lizeüm + Karma Nova + ODC + Black Strikes)   @ KulturA (Liège)
Lionheart + Deez Nuts + Kublai Khan + Obey the Brave + Fallbrawl   @ Muziekodroom (Hasselt)
Little Villains   @ The Rocking Bull (Antwerpen)
25 years of Magasin 4 (Part Chimp + Gnod + Hey Colossus + Vandal X)   @ Magasin 4 (Brussels)
Urza + Treurwilg + Svarthart   @ Music City (Antwerpen)
Valley + Crescent Sky + …   @ La Boite à Zic (Nivelles)
Unholy Congregation Pt. 2 (Vemod + Helheim + Djevel + Bezwering + Kludde + Crone + Doodswens + Iteru + …)   @ De Qubus (Oudenaarde)
Warfuck + Sick of Stupidity + Disuse + Verpest + Genocidal Terror + Naked Ape   @ The Pit's (Kortrijk)
10 Eluveitie + Lacuna Coil + Infected Rain   @ Trix (Antwerpen)
Fever 333 + …   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
Urza + Treurwilg + Into the Arcane + Svarthart   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Prince Bishop Festival (Wolves Scream + The Cutthroat Brothers + Jars + The Lucky Trolls + Bugul Noz + Morning Chaos + The Flamenco Thief + Gipsy Rufina)   @ Liège
11 Ddent + Vonnis   @ La Zone (Liège)
Hitten + Screamer + Haunt + Speed Queen + Violent Sin   @ Ragnarok Live Club (Bree)
Little Villains   @ Rock Café (Leuven)
12 Birds in Row   @ Botanique (Brussels)
Dawn Ray'd + False   @ Music City (Antwerpen)
Desolated + No Zodiac + Easy Money + Blood for Betrayal   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Gozu + Fire Down Below   @ JH Comma (Brugge)
Sleeping With Sirens + …   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
14 Impericon Never Say Die Tour! 2019 (Crystal Lake + In Hearts Wake + King + Our Hollow, Our Home + Polar + Alpha Wolf + Great American Ghost)   @ Muziekodroom (Hasselt)
Entombed AD + Aborted + Baest   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
Téras + Schedule   @ De Geniepegen Drauk (Aalst)
15 Elusion + As Night Falls + Gallia   @ Ragnarok Live Club (Bree)
Imperial Triumphant   @ Botanique (Brussels)
Life of Agony   @ Het Depot (Leuven)
My Diligence + RZMNR   @ Kinky Star (Gent)
The Gathering   @ Biebob (Vosselaar)
Hammer of Doom Festival XIV 2019 (Uli Jon Roth + Antimatter + Orodruin + …)   @ Posthalle (Würzburg germany)
16 Hammer of Doom Festival XIV 2019 (Atlantean Kodex + Scald + Khemmis + Mirror of Deception + Iron Walrus + …)   @ Posthalle (Würzburg germany)
Tyrant Fest 2019 (Belphegor + Seth + Dopethrone + Pensées Nocturnes + Undead Prophecies + Fange + Witchfinder + Decline of the I + Barque)   @ Oignies france
Les nuits Plasma (Cocaine Piss + Daggers + King Fu)   @ Magasin 4 (Brussels)
ColdSpell + Beyond the Labyrinth   @ South of Heaven (Bilzen)
Devin Townsend + Haken   @ Trix (Antwerpen)
Donuts Hole + Abstract Rapture + …   @ Titans Club (Lens)
Grotto + Splendidula + Left Eye Perspective + MOA   @ Vort'n Vis (Ieper)
Kluis #003 (Imperial Triumphant + Altarage + Kosmokrator + Ddent)   @ Vagevuur (Lokeren)
Slaughter Messiah + Head of the Baptist + Destrukt + Plague Tomb   @ Le Garage Creative Music (Liège)
Spoil Engine "Renaissance Noire" release show (Spoil Engine + …)   @ Trax (Roeselare)
La Guerre des Gaules XI (Tagada Jones + No One Is Innocent + Black Tartans + Smash Hit Combo + Booze Brothers + Aktarum + T.A.N.K. + Baraka + Black Strike)   @ Centre Culturel (Chênée)
KMF (Tygers of Pan Tang + King Crown + Max Pie + Deafcon + Raider + Phoenix Rebellion)   @ Sint-Pieterzaal (Kuurne)
Valkyre + Solitude Within + Mental Circus   @ Club B52 (Eernegem)
17 Heilung   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Tyrant Fest 2019 (Mayhem + Gaahl's Wyrd + Mephorash + Imperial Triumphant + The Secret + Wolvennest + Gost + Five the Hierophant + NKRT)   @ Oignies france
My Sleeping Karma + Stoned Jesus + Somali Yacht Club   @ Botanique (Brussels)
World of Pain + Purgatory + Headshot + …   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
19 August Burns Red + Erra + Currents   @ Trix (Antwerpen)
Rotting Out + Broken Teeth + Animal Club   @ Cinema (Aalst)
Vultures Vengeance + The Night Eternal   @ Ragnarok Live Club (Bree)
20 Les nuits Plasma (Drose + Drache + Alibi)   @ Magasin 4 (Brussels)
21 Ardwynn + Forja + Ravenscar   @ Titans Club (Lens)
P.O.D. + Alien Ant Farm   @ Muziekodroom (Hasselt)
22 Agnostic Front   @ De Casino (Sint-Niklaas)
Grind Here Right Now (Arno X Duebel + Assur + Distaste + Disuse + Entrails Massacre + Failure + Gewoon Fucking Raggen + Intestinal Disease + Lugubrious Children + Suffering Quota + Vor Die Hunde + Wreck + Xspig + ...)   @ Exhaus (Trier germany)
FM + BloYaTop   @ De Klinker (Aarschot)
The Cutthroat Brothers   @ 4AD (Diksmuide)
Wanheda + Turpentine Valley + The Lotus Tree + Left Eye Perspective   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
23 Tremplin Durbuy Rock Festival (Aktarum (hors concours) + Breakingmind + Cosmic Monarch + Cottrell + This Is Not Yours)   @ Belvédère (Namur)
Attila + Veil of Maya   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
Highway Chile + Lions Pride   @ South of Heaven (Bilzen)
Hunter + Catalyst + Witchlords   @ JH Reflex (Kortrijk)
H8000 book launch & expo (Liar + Sektor + Crowsview + xDevourx)   @ Depart (Kortrijk)
Mayhem + Gaahl's Wyrd + GosT   @ Biebob (Vosselaar)
Mr. Myst + Cowboys & Aliens   @ Elpee Café (Deinze)
Headbanger Tour III (Primal Creation + Desdemonia + Ianwill + Blow Up)   @ JH Asgaard (Sint-Amandsberg)
Satan's Empire   @ Negasonic (Aalst)
Shade of Hatred + Traiectum Inferius   @ The Rocking Bull (Antwerpen)
Soul Grip + Bolt Ruin + Demande à la Poussière + Mother   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Les nuits Plasma (Year of No Light + Monarch! + Oldd Wvrms)   @ Magasin 4 (Brussels)
24 Antimatter + MOA   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Leo's 18th Birthday Bash! (Coroners + Harlekin + Ashes Into Blood + Putrefying Carnage)   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Mass Deathtruction warm-up (Immolation + Ragnarok + …)   @ Belvédère (Namur)
Northlane + Polaris + Silent Planet + Void of Vision   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
25 Kadavar + Hällas   @ Botanique (Brussels)
26 Amon Amarth + Arch Enemy + Hypocrisy   @ Forest National (Brussels)
LOUD evening (Rope & Bones + Yuri)   @ Reflektor (Liège)
27 Cult of Luna + A.A. Williams   @ Trix (Antwerpen)
Gwar + Voivod + Childrain   @ De Kreun (Kortrijk)
28 Jinjer + …   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
Stake   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Vulcano + …   @ Titans Club (Lens)
29 Hell City + …   @ South of Heaven (Bilzen)
Poly-Math + Jean Jean + Mambo   @ La Zone (Liège)
30 Tremplin Durbuy Rock Festival (Aktarum (hors concours) + Crescent Sky + Firedown + Deathtura + Meridian4)   @ L'Entrepôt (Arlon)
DRS Baraki Party (AnalTV + Baraka + Mek Ouye + Mister Sid)   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Coilguns + Yautja + Ox   @ La Zone (Liège)
Cuttermess   @ Skulls (Geel)
Troyfest 2019 (Dagoba + Cowboys & Aliens + Fields of Troy + Fractured Insanity + Psychonauts + Shadowrise + Sentre)   @ Club de B (Torhout)
Exoto + Desdemonia + Kludde + Funeral Whore + Dissolving Skin + Tensor   @ JK Paddestoel (Groot-Bijgaarden)
Knocked Loose + Justice for the Damned + Renounced   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
Municipal Waste + Toxic Holocaust + Enforcer + Skeletal Remains   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
Mustasch + Motorjesus + Dynamite   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Scarved   @ The Other Side Live (Peer)
Les Filles à l'Honneur Festival 5 (Spoil Engine + Anwynn + BleedSkin + For I Am King + Meridian4 + Dictated)   @ WEX (Marche-en-Famenne)
The Lotus Tree + Turpentine Valley + Haester   @ Elpee Café (Deinze)
PlutoFest 2019 (Warrant + Black Tartans + Saille + Nightqueen + Balance of Terror + Tyrant's Kall + …)   @ Den Amb8 (Oosterzele)
 

December

01 Tech Trek Europe (Archspire + When Plagues Collide + Beneath the Massacre + Vulvodynia + Inferi)   @ De Casino (Sint-Niklaas)
Barathrum + Wrok + Coldborn   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Battle Beast + …   @ De Kreun (Kortrijk)
The Three Tremors (Sean "The Hell Destroyer" Peck + Tim "Ripper" Owens + Harry "The Tyrant" Conklin) + Drakkar   @ Canal 10 (Hautrage)
05 Gwar + Voivod + Childrain   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
06 Grave Miasma + Spectral Voice + …   @ Het Bos (Antwerpen)
Hemelbestormer + Every Stranger Looks Like You + Vesperine + Kiss the Goat   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Mark Lanegan Band + The Membranes   @ CCHA (Hasselt)
Motionless in White + Sköld   @ Trix (Antwerpen)
07 Borknagar + Saor + Hamferð + Thurisaz + Ethereal Darkness   @ JOC Gentbrugge (Gent)
Mass Deathtruction Festival 2019 (Dark Funeral + Moonsorrow + Mgła + Severe Torture + Azarath + Au Champ des Morts + Sublime Cadaveric Decomposition + Exuviated + Demenzia Mortis)   @ La Sucrerie (Wavre)
LOUDfest 2020 (Des Yeux + Hybridism + Let It Kill You + Rope & Bones + …)   @ Botanique (Brussels)
Blast From the Past Festival 2019 (Grave Digger + Exciter + Praying Mantis + Trance + Cage + Fist + Asomvel + Troyen + Eternal Breath + Spiritual Sickness)   @ Kubox (Kuurne)
Max & Iggor Cavalera Return Beneath the Arise   @ De Casino (Sint-Niklaas)
Off the Cross   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Planes Mistaken for Stars + Wolves Like Us   @ JC Den Eglantier (Berchem)
Slaughter Messiah + Exoto + Inquisitor + Dikasterion   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Sonata Arctica + Edge of Paradise + Temple Balls   @ CC De Leest (Izegem)
08 Any Given Day + Bleed From Within + Landmvrks   @ JC Bouckenborgh (Antwerpen)
Queensrÿche + Last in Line + Dark Sky Choir   @ Trix (Antwerpen)
Once a Punk Fest (The Exploited + Mad Sin + Chroon Gen + Vice Squad + Maid of Ace + Subculture)   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
11 Bury Tomorrow   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Dødheimsgard + Bölzer + Blaze of Perdition + Matterhorn   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
Mono + Jo Quail   @ Botanique (Brussels)
12 Stray From the Path + The Devil Wears Prada + Gideon + Loathe   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
The Sonic Dawn   @ Café Central (Brussels)
13 Eskimo Callboy   @ Muziekodroom (Hasselt)
James B-day Bash III (Hetouht + …)   @ Kinky Star (Gent)
Insomnium + The Black Dahlia Murder   @ Trix (Antwerpen)
Eindhoven Metal Meeting 2019 (Paradise Lost + Sodom + Bloodbath + Candlemass + Taake + Dying Fetus + Alcest + Method of Destruction + Tsjuder + Kampfar + Nocturnal Breed + Mörk Gryning + The Ruins of Beverast + Haemorrhage + Spectral Voice + Officium Triste + Bodyfarm + Asagraum + Darkfall + The Vision Bleak + Malokarpatan + The Committee + Burning Witches + Hellfire Deathcult + Bütcher + Lucifericon + Hour of Penance + 1914 + Acrostichon + Undead Prophecies + Graceless + Rectal Smegma)   @ Effenaar (Eindhoven netherlands)
Decibel Metal & Beer Fest (Possessed + Nails + Cadaver + Intronaut + Evoken + Gatecreeper + Graf Orlock)   @ The Observatory (Los Angeles usa)
14 Brutus   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Decibel Metal & Beer Fest (Carcass + Vio-lence + Schammasch + Xibalba + Spirit Adrift + Visigoth + Mortuous)   @ The Observatory (Los Angeles usa)
Cult of Scarecrow + Witchlords   @ De Pekton (Mechelen)
Envy + Svalbarduk   @ Muziekodroom (Hasselt)
TracteurFest 2.0 (Minded Fury + Drawn In + Mindwar + Deconsecrate + In Clover + …)   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
25 years of Magasin 4 (Moscow Death Brigade + La Marmite + Smokebomb)   @ Magasin 4 ()
Skillet   @ Trix (Antwerpen)
Eindhoven Metal Meeting 2019   @ Effenaar (Eindhoven netherlands)
15 Pro-Pain end of tour X-mas party (Pro-Pain + Ølten + Sentre + …)   @ De Verlichte Geest (Roeselare)
Skillet   @ Trix (Antwerpen)
25 years of Magasin 4 (Spectral Voice + Bones + CZLT)   @ Magasin 4 (Brussels)
17 John Corabi   @ Elpee Café (Deinze)
19 Mithridatic + Ad Patres   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
20 De Kroone - 20 jaar Amenra ("This Kind of Bird Flies Backwards" (Natalia Pieczuro + CHVE + Mathieu Vandekerckhove + Bjorn Lescouhier) / "The False David" (Imre Thormann))   @ CC De Steiger (Menen)
Show spécial Noël (Coverballs)   @ Zik-Zak (Ittre)
Wyatt E. + Rook   @ Trefpunt (Gent)
21 De Kroone - 20 jaar Amenra (Amenra + The Black Heart Rebellion + Wyatt E.)   @ Park ter Walle (Menen)
At the Gates + Nifelheim + Deserted Fear   @ Trix (Antwerpen)
Downward + Future Phobia + Witchlords   @ De Witte Non (Hasselt)
Eternal Breath + Destroy Them + Objector + …   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
27 Xmas Black & Death Fest (Thurisaz + Fractured Insanity + The Committee + Coldborn + Ars Veneficium + Oceans Burning + Antzaat)   @ Full Moon (Torhout)
 

January

09 Enthroned + Schammasch + Caronte   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
10 Born as Ghosts (Rage Against the Machine tribute) + Sumeria   @ Titans Club (Lens)
11 Splendidula + Fabulae Dramatis + Left Eye Perspective + Turpentine Valley   @ JH Asgaard (Sint-Amandsberg)
17 Skitsystem + Martyrdöd   @ Magasin 4 (Brussels)
While She Sleeps   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Jaz & Yohann's 30 Birthday Bash! (Jaz's night)   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
18 Jaz & Yohann's 30 Birthday Bash! (Yohann's grind night) (Agathocles + Oerjgrinder + Defecal of Gerbe + …)   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
Damned Soul Fest 3 (Drown in Sulphur + Hybrid Sheep + Psychonaut + Dysrancor + Lethvm + Yata + Miles to Perdition + Dirty Wolfgang + Ocean Encounters + Frctrd + Anwynn + …)   @ Le Confluent (Durbuy)
19 Gloryhammer + Nekrogoblikon + Wind Rose   @ Trix (Antwerpen)
22 Millencolin + …   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
23 Last of Us + The Vectors   @ De Geniepegen Drauk (Aalst)
The Modern Age Slavery + Black Rabbit + Swallow Earth   @ MCP Apache (Fontaine l'Évêque)
24 Heretic Metal Fest 2020 (BleedSkin + Voltumna + Hats Barn + …)   @ Espace Laloux (Namur)
25 Thy Art Is Murder + Carnifex + Fit for an Autopsy + I Am + …   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
Heretic Metal Fest 2020   @ Espace Laloux (Namur)
26 Abbath + Vltimas + 1349   @ Trix (Antwerpen)
Heretic Metal Fest 2020   @ Espace Laloux (Namur)
28 Wage War   @ Trix (Antwerpen)
 

February

01 Eternal Breath + Beyond the Labyrinth   @ Elpee Café (Deinze)
02 Sabaton + Apocalyptica + Amaranthe   @ Lotto Arena (Antwerpen)
03 Dragonforce + …   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
05 HammerFall + Battle Beast + Serious Black   @ Trix (Antwerpen)
06 The Hu   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
16 Babymetal   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Equilibrium + Lord of the Lost + Nailed to Obscurity   @ Biebob (Vosselaar)
UK Subs + …   @ Nosta (Opwijk)
21 Rhapsody of Fire + …   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
22 The Darkness   @ De Casino (Sint-Niklaas)
28 Welicoruss   @ Titans Club (Lens)
29 Wolvennest + The Ruins of Beverast + Dread Sovereign + Saturnalia Temple   @ Ancienne Belgique (Brussels)
 

March

01 Beartooth + The Amity Affliction   @ Trix (Antwerpen)
06 Heavy Psych Sounds Fest (Mondo Generator + Black Rainbows + Dead Witches + Duel + Giobia + The Lords of Altamont + …)   @ Trix (Antwerpen)
Hell over Hammaburg (Nifelheim + Visigoth + Vemod + Imha Tarikat + Haunt + The Gates of Slumber + Argus + Traveler + Bütcher + Horns of Domination + (Dolch) + Joseph Toll + Midnight Dice + Bellrope + Mythic Sunship + Ultra Silvam + …)   @ Markthalle (Hamburg germany)
Starset   @ Trix (Antwerpen)
07 Hell over Hammaburg   @ Markthalle (Hamburg germany)
In Theatrum Denonium - acte V   @ Théâtre municipal (Denain france)
10 The Bay Strikes Back tour (Testament + Exodus + Death Angel)   @ Ancienne Belgique (Brussels)
14 I Prevail + …   @ Kavka Zappa (Antwerpen)
15 The Picturebooks + …   @ Kavka Oudaan (Antwerpen)
20 Prognosis Festival 2020 (Anathema + Focus + Sermon + …)   @ Effenaar (Eindhoven netherlands)
21 Prognosis Festival 2020   @ Effenaar (Eindhoven netherlands)
 

April

04 Grindhoven IX (Severe Torture + Meat Spreader + Bütcher + Powernap + MensVreters + Heavy Hoempa + …)   @ Dynamo (Eindhoven netherlands)
Within Temptation + Evanescence   @ Palais 12 (Brussels)
08 Serenity + Dynazty + Ad Infinitum   @ De Klinker (Aarschot)
16 Parkway Drive   @ Forest National (Brussels)
Ragnarök Festival 2020   @ Stadthalle (Lichtenfels germany)
Roadburn 2020   @ Tilburg netherlands
17 Ragnarök Festival 2020   @ Stadthalle (Lichtenfels germany)
Roadburn 2020   @ Tilburg netherlands
18 Ragnarök Festival 2020   @ Stadthalle (Lichtenfels germany)
Roadburn 2020   @ Tilburg netherlands
19 Lamb of God + Kreator + Power Trip   @ Ancienne Belgique (Brussels)
Roadburn 2020   @ Tilburg netherlands
24 Keep It True XXIII (Cirith Ungol + Loudness + Heathen + Sabbat + Visigoth + Metalucifer + Realm + Trespass + Genocide Nippon + Vulture + …)   @ Tauberfranken Halle (Königshofen germany)
25 Keep It True XXIII   @ Tauberfranken Halle (Königshofen germany)
 

May

01 Netherlands Deathfest V (Autopsy + Dismember + Sacramentum + Benediction + Unanimated + Brutality + Unholy Grave + Diocletian + Death Strike + Undergang + Skeletal Remains + Extreme Noise Terror + Tulus + Grave Desecrator + Rebaelliun + Obliteration + P.L.F. + Adorior + Galvanizer + Abyssal + Rites of the Degringolade + Putrid Pile + Runemagick + Barshasketh + Chaos Invocation + Despondency + Cadaveric Incubator + Brutal Sphincter + Carnal Decay + ...)   @ Effenaar (Eindhoven netherlands)
02 Netherlands Deathfest V   @ Effenaar (Eindhoven netherlands)
Headbanger's Balls Fest 2020   @ Cultuurhuis De Leest (Izegem)
03 Deathstars + …   @ Kavka Oudaan (Antwerpen)
Netherlands Deathfest V   @ Effenaar (Eindhoven netherlands)
21 Dunk!festival 2020   @ Zottegem
22 Pitfest 2020 (Grave + The Exploited + Dropdead + Harlott + Cliteater + Fredag den 13:e + Revel in Flesh + Agathocles + Henry Kane + Graceless + Indian Nightmare + Speedboozer + …)   @ Resort Zuiddrenthe (Erica netherlands)
Dunk!festival 2020   @ Zottegem
23 Dunk!festival 2020   @ Zottegem
Pitfest 2020   @ Resort Zuiddrenthe (Erica netherlands)
 

June

10 Rammstein   @ Park De Nieuwe Koers (Oostende)
11 Nova Rock Festival 2020   @ Pannonia Fields II (Nickelsdorf austria)
12 Nova Rock Festival 2020   @ Pannonia Fields II (Nickelsdorf austria)
13 Nova Rock Festival 2020   @ Pannonia Fields II (Nickelsdorf austria)
17 Copenhell 2020 (Mercyful Fate + …)   @ Refshaleøen (Copenhagen denmark)
18 Copenhell 2020   @ Refshaleøen (Copenhagen denmark)
19 Copenhell 2020   @ Refshaleøen (Copenhagen denmark)
Hellfest 2020   @ Clisson france
Graspop Metal Meeting   @ Dessel
20 Copenhell 2020   @ Refshaleøen (Copenhagen denmark)
Hellfest 2020   @ Clisson france
Graspop Metal Meeting   @ Dessel
21 Hellfest 2020   @ Clisson france
Graspop Metal Meeting   @ Dessel
 

July

02 Under the Black Sun 2020 (Ancient Rites + Arkona + Demonical + Illum Adora + Mystifier + Psychonaut 4 + Whiskey Ritual + …)   @ Freilichtbühne (Friesack germany)
03 Under the Black Sun 2020   @ Freilichtbühne (Friesack germany)
04 Under the Black Sun 2020   @ Freilichtbühne (Friesack germany)
 

August

05 Brutal Assault 25 (Asphyx + Dark Funeral + Razor + Evoken + Manes + Myrkur + Nocturnus AD + Hentai Corporation + …)   @ Fortress Josefov (Jaroměř czech-republic)
06 Party.San Metal Open Air 2020 (Dismember + Infernäl Mäjesty + Månegarm + 1914 + Graceless + …)   @ Flugplatz Obermehler (Schlotheim germany)
Brutal Assault 25   @ Fortress Josefov (Jaroměř czech-republic)
07 Brutal Assault 25   @ Fortress Josefov (Jaroměř czech-republic)
Party.San Metal Open Air 2020   @ Flugplatz Obermehler (Schlotheim germany)
08 Brutal Assault 25   @ Fortress Josefov (Jaroměř czech-republic)
Party.San Metal Open Air 2020   @ Flugplatz Obermehler (Schlotheim germany)
21 Metal Méan Festival XVI (Tom G. Warrior's Triumph of Death + …)   @ Sur Odémont (Méan)
 
 
Radio Air Libre
live streaming
 
Upcoming
Metal Factory shows
Sep 24: Metal Factory 965
100% Belgian bands special
Oct 01: Metal Factory 966
Oct 08: Metal Factory 967
Oct 15: Metal Factory 968
Metal Factory's
19th anniversary
Oct 22: Metal Factory 969
Oct 29: Metal Factory 970
 
 
Metal Factory